Co to jest Fintech?

Fintech to inaczej Financial Technology. Jest to sektor gospodarki, który w głównym zamierzeniu obejmuje przedsiębiorstwa operujące w branży finansowej oraz technologicznej. A zatem są to różnego rodzaju innowacje do usprawniania usług finansowych. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się co to jest Fintech.

Co to jest Fintech wirtualne biuro Katowice

W jakich branżach działają Fintechy?

Sektor Fintech obejmuje wiele przedsiębiorstw. Należą do nich firmy, które łączą w swojej działalności rozwiązania technologiczne oraz finansowe. Oprócz tego ich dodatkowym elementem są działania online lub za pomocą innych środków komunikacji. Obszary Fintechów można podzielić na:

  • rozwiązania obejmujące analizę danych, a także optymalizację procesów, doradztwo w zakresie podejmowania decyzji, płatności online i ich zabezpieczenie,
  • bankowy i ubezpieczeniowy – e-banking, mobile banking, sprzedaż ubezpieczeń w modelu direct lub za pośrednictwem sieci afiliacyjnych (firmy Fintechowe działające na rynku finansowym postrzegane są jako szczególna kategoria parabanków),
  • pożyczki online oraz innego rodzaju usługi, które polegają na wycenie online,
  • ekonomię współdzielenia m.in. carsharing,
  • technologie oparte na blockchainie, zwłaszcza na identyfikacji biometrycznej oraz głosowej, wykorzystujące sztuczną inteligencję w procesie sprzedaży lub podejmowania decyzji.

Co to jest Fintech? – Startup a Fintech

Często pojęcia startup i Fintech używa się zamiennie jako synonim. W zdecydowanej większości przypadków nie jest to jednak prawidłowe. Startup nie oznacza tego samego, co Fintech. Jednakże startupy mogą działać jako Fintechy np. wspomagając działania z zakresu bankowości. Uber jest jednym z przykładów firmy, która zaczynała jako startup i również jest zaliczana do Fintechu. Spowodowane jest to możliwością dokonywania płatności online za pomocą aplikacji.

Fintech w Polsce

Rozwój Fintechów w naszym kraju nie należy do najprostszych. Przede wszystkim branża Fintechu wymaga bardzo dużych nakładów finansowych. Środki potrzebne są, aby sprawnie funkcjonować, a także poszerzać swoją ofertę. Z tego powodu firmy potrzebują pożyczek lub dofinansowania od państwa. Inną sprawą są skomplikowane i niejasne regulacje prawne oraz procesy dopełniające różnego rodzaju formalności. Im więcej takich przeszkód, tym trudniej jest się rozwijać Fintechom w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *